Zákon o alkoholu na cyklostezkách

Dnes, 8. října 2018, projednal senátní Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku senátní novelu zákona č. 361/2000 Sb., kterým se mění zákon o silničním provozu.

Po důkladné diskuzi dospěl výbor k závěru, že novelu zákona v předloženém znění schválí. Návrh bude dále v plénu projednávat Senát na své 18. schůzi 17. 10. 2018. „Navrženou toleranci alkoholu v krvi 0,5 ‰ považuji na základě statistik BESIPu za zcela bezpečnou, ještě s rezervou. Počet nehod zaviněných cyklisty stoupá až od 1‰,“ říká senátní zpravodajce zákona prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.

Novela by umožňovala cyklistům na cyklostezkách a silnicích III. požít před jízdou nebo během ní alkoholický nápoj s tím, že u nich obsah alkoholu v krvi nepřekročí 0,5 ‰. Dané množství odpovídá zhruba dvěma desetistupňovým pivům nebo dvěma decilitrům vína. Cyklista by zároveň nesměl přepravovat děti. Zákon by rovněž výrazně snížil pokuty za přestupek spočívající v nedodržení některé z výše uvedených podmínek. Maximální výše pokuty tu má u řidiče jednomístného jízdního kola činit 500 Kč, namísto současných 2 500 a 20 000 Kč.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Senator-Maly-Senat-schvali-predlohu-novely-zakona-o-alkoholu-na-cyklostezkach-554616#

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..