V lotyšské Rize aktivisté nakreslili cyklostezky

„Úřady v lotyšském hlavním městě opakovaně tvrdí, že pro cyklostezky není na ulicích místo. Cykloaktivisté jim teď dokázali, jak se dá místo udělat,“ uvádí web CityLab podrobnou zprávu o tom, co se minulý měsíc stalo v Rize. Úřady tu dlouho slibovaly, že město získá síť cyklostezek po obou stranách ulic. Nakonec plán zarazily obavy z toho, že prý není dost prostoru. Pak se ale jednoho dne na ulicích vyznačené cyklostezky prostě objevily. „Ukázalo se to jako velmi úspěšná forma protestu,“ popisuje na webu CityLab evropský korespondent Feargus O’Sullivan.

Kdo přesně stezky namaloval, se ale neví. V poslední době se ke stejnému kousku uchýlili aktivisté i v jiných evropských městech, v Austrálii nebo Severní Americe, aby upozornili na apatii úřadů. V březnu místní autority oficializovaly guerillově nakreslenou cyklostezku v kansaské Wichitě, loni v San Francisku. „Lotyši si vybrali globální trend a vybrali si ten, který se ukázal jako velmi funkční,“ píše O’Sullivan. Nebylo by fér nezmínit, že úřady v Rize přece jen některá dílčí opatření pro cyklistiku ve městě udělaly. V pobaltských státech je zvykem se snažit alespoň v některých ohledech držet krok se Skandinávií, a tak v poslední době vzniklo několik cyklostezek na okrajích Rigy.

Nic se však nezměnilo v centru města. Až teď. Aktivisté, kteří se zabývají veřejným prostorem, jsou v Rize výjimečně aktivní a nápadití, před třemi lety vtipně upozorňovali na místo, které auta zabírají na silnicích. Velmi známé je na „urbanistické a aktivistické scéně“ také toto video, které ukazuje akci na ulici Miera v Rize. Aktivisté tu předvedli, jak by to také na ulici v hlavním městě mohlo vypadat s širšími chodníky, cyklostezkami a vůlí dělat si ve městě větší pohodu.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/radiowave/wavenews/_zprava/v-lotysske-rize-aktiviste-pres-noc-nakreslili-na-silnice-cyklostezky–1732666

 

 

 

 

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..