Tvář soutěže

„Bez kola si život nedokážu vůbec představit“, říká tvář soutěže Do rachoty kolem KM

S radostí vám představujeme tvář soutěže Do rachoty kolem KM. Je jím dvacetiletý kroměřížský rodák Luděk Helis ml., který se deset let aktivně a úspěšně věnoval závodní cyklistice. Mezi jeho největší úspěchy patří: vítězství na Mistrovství České republiky v silniční cyklistice, osminásobný Mistr České republiky v dráhové cyklistice, reprezentační účast na závodech v Portugalsku, Německu, Polsku, Velká Británii, ale i na Mistroství světa juniorů v dráhové cyklistice v Jižní Korei a mnoho dalších.

Momentálně studuje Fakultu sportovních studií v Brně. Cyklistice se stále věnuje, kolo hraje v jeho životě významnou roli a naší soutěži velmi fandí.

Zeptali jsme se ho na pár otázek:

Na kole jsi začal závodně jezdit jako malý kluk. Jak to vlastně začalo?

Dříve jsem hrál florbal, ale pouze chvilku a pak jsem zkusil cyklistiku, u které jsem zůstal. Nejdřív jsem začínal právě v Kroměříži. Šlo o horská kola. Na bajku jsem za Kroměříž závodil asi 5 let a pak mě zlákala silniční a dráhová cyklistika, na kterou se specializoval tým v Prostějově. Tento tým byl kvalitnější, s širšími možnostmi se rozvíjet, a tak jsem do něj přestoupil. V Prostějově jsem chodil i na střední školu. Další roky jsem závodil za tento tým a částečně za českou reprezentaci. Před maturitou jsem svoji kariéru ukončil.

Řekni nám něco o tvém vztahu ke kolům a jízdě na kole. Bereš kolo jako praktický dopravní prostředek nebo jako sport?

Bez kola si život nedokážu vůbec představit. Ať už jako dopravní prostředek, kdy je kolo mnohem rychlejší než MHD a auta, nebo jako odvětví sportovních činností. Momentálně beru kolo spíš jako dopravní prostředek. Ale samozřejmě když už na kole jedu, tak zároveň dělám i něco pro sebe, takže vlastně i sportuju.

Jaké máš momentálně kolo?

Kol mám nyní více. Využívám je podle terénu prostředí nebo počasí. Jedná se o horské kolo, silničku, zimáka a festku s jedním převodem na ježdění po městě.

Studuješ v Brně. Jezdíš tam na kole?

Samozřejmě. V Brně je často hustá doprava a tak je jízda na kole mnohem rychlejší dopravní prostředek.

Je něco, co ti jízdu na kole komplikuje?

Nejvíce počasí. Pak jsou to taky neohleduplní řidiči, ale těch je naštěstí jen málo.

Co tě na jízdě na kole nejvíc baví?

Svoboda, nezávislost! Nemusím se vázat na žádné spoje, přestupy atd.

Myslíš, že by mělo být kolo plnohodnotným dopravním prostředkem ve městech?

Těžko říct. Někdy se na kole opravdu vyjet nedá. Například vlivem špatného počasí nebo když člověk musí v práci trochu vypadat a jede do práce v obleku. Jiné by to bylo, kdyby měl každý možnost se v práci osprchovat a mít k tomu vhodné podmínky.

Co si myslíš o kroměřížské soutěži Do rachoty kolem KM?

Myslím, že je super, že se takové akce vymýšlí a realizují. Jak všichni víme, s hustotou dopravy i s životním prostředím to bude jenom horší, aut přibývá. A tak motivovat lidi, aby jezdili na kole a trochu ten svět šetřili, je jenom dobře!

Děkujeme za rozhovor a ať se daří!