S Kolem KM (spolem) rokem 2019

Rok se s rokem opět sešel a to je vždy vhodná příležitost pro bilancování. Uplynulých 365 dní pro nás bylo celkem nabitých. Co hlavního nám tedy rok 2019 přinesl z pohledu našich aktivit i událostí v kroměřížské cyklodopravě?

Děkujeme všem, kteří nás podporují, pomáhají nám a účastní se našich aktivit!


1. Rachoťáci dojeli až k mysu Dobré naděje

Již potřetí jsme spolu s městem uspořádali květnovou soutěž Do rachoty kolem KM 2019. Opět jste se nezalekli vlastních sportovních výkonů a tak můžeme s radostí konstatovat, že v pomyslném společném výletu jsme dojeli až k mysu Dobré naděje a zpět, což se ukázalo být velmi trefné. Všichni soutěžící totiž najeli celkových 18 623,28 kilometrů, což odpovídá právě dvojnásobku vzdálenosti z Hanáckých Athén až k místu na jižním okraji černého kontinentu.

Počítadlo se tak zastavilo asi o šest tisíc kilometrů před loňským součtem, kdy soutěžící ujeli zpáteční výlet až do Austrálie. Hlavním faktorem poklesu ujetých kilometrů se stalo deštivé počasí, které letos v květnu panovalo. S dešťovými kapkami se nejlépe vypořádali členové týmu Bobři, jehož členové průměrně ujeli 387 kilometrů na hlavu. Uznání ale patří všem, kteří neváhali a nenechali na svém kole nit suchou. Doufáme, že v příštím roce nám bude počasí lépe přát. Letošní soutěž opět uzavřelo závěrečné odpoledne, které se uskutečnilo v areálu pivovaru Maxmilian.

Více zde: http://kolemkm.cz/do-rachoty-kolem-km-2019-vyhodnoceni/


2. Cyklojízda s vedením města

V pátek 17. května 2019 zástupci vedení města přijali vhozenou rukavici a společně s námi vyrazili na cyklojízdu po Kroměříži. Cílem akce bylo identifikovat problematická místa pro cyklodopravu a pokusit se společně hledat možná řešení. Jízdy se zúčastnili starosta města Jaroslav Němec, místostarostové Karel Holík, Vratislav Krejčíř a Vít Peštuka, dále tři úředníci z města, čtyři členové spolku Kolem KM a zástupkyně spřáteleného spolku Barbořice.

Celkem dvanáct statečných pohltila páteční dopravní špička. Společně se nám přesto podařilo projet pro cyklisty komplikovaná místa, kde jsme zastavovali a diskutovali o případných změnách. Zejména šlo o hlavní průtah městem (Kojetínská, Milíčovo náměstí, ulice 1. máje, Tovačovského), hlavní most přes Moravu, dále kontinuitu cest z mostu (Bílany, Hulínská ulice, Vejvanovského) a návaznost na cyklostezku č. 4. Odtud se kolona přesunula na Spáčilovu, Obvodovou a po Moravské ulici dorazila ke hřbitovu. Tam jsme debatovali o návaznosti sdíleného chodníku vedoucího kolem Tesca. Další zastávka byla na křižovatce Albertovy a Havlíčkovy. Rádi bychom poděkovali všem zúčastněným představitelům města, že si udělali čas a byli ochotni si vyslechnout naše poznatky a připomínky z každodenního provozu.

Více: http://kolemkm.cz/cyklojizda-s-radnici/


3. Evropský týden mobility: cyklojízda i s vláčkem o závod

Také letos jsme se výrazně zapojili do pořádání akcí u příležitosti ETM. Jmenovitě se jednalo o večerní cyklojízdu do Záhlinic, kde se zároveň bylo možno navštívit závody mladých dobrovolných hasičů. Cyklojízda se při průjezdu městem neobešla bez hladké spolupráce s městskou policií, jejímž zástupcům tímto děkujeme za spolupráci.

O den později jsme už potřetí se spolkem Kroměřížská dráha uspořádali sportovní akci S vláčkem o závod na vlakovém nádraží. S účastí veřejnosti na této akci propagující pohyb a veřejnou dopravu jsme jako pořadatelé spokojeni. Kromě samotného závodění s posunovací lokomotivou Prasátko a soutěžení na jednotlivých stanovištích mohli závodníci zhlédnout i nedaleké železniční muzeum, historický autobus Škoda RTO, motoráček Hurvínek a několik nákladních vozů Tatra. Průběžně pracujeme na vylepšování programu a věříme, že se za rok opět sejdeme na startovní čáře.

Více zde: http://kolemkm.cz/s-vlackem-o-zavod-se-opet-vydaril/

Více zde: http://kolemkm.cz/vecerni-cyklojizda-mestem-2019/ a foto: http://kolemkm.cz/fotky-z-vecerni-cyklojizdy-do-zahlinic/


4. Dokončení plánu městské mobility

Po dvou letech má kroměřížská radnice má hotový plán udržitelné městské mobility, který je dostupný na internetu. Obsahuje návrhy na dopravní řešení v oblasti automobilové i veřejné hromadné dopravy a také dopravní situace z pohledu chodců a cyklistů. Strategický dokument pro město zpracovala ostravská firma UDIMO.

Obsažené návrhy jsou zpracovány na odborné bázi na základě rozsáhlé analýzy, participační fáze a projednání s politiky. Za spolek Kolem KM jsme se také zapojili do diskuse a přednesli některé své návrhy, zejména v sekcích pro cyklisty a chodce. Stejnětak mohla návrhy předkládat široká veřejnost na dvou veřejných fórech a webových stránkách. Jsme rádi, že se podařilo projekt dotáhnout do konce a postoupit do implementační fáze, kterou bude na radnici nově zastřešovat koordinátor městské mobility.

Co se konkrétních témat týče, plán se zabývá například návrhy na zklidnění Spáčilovy ulice a celkově sídliště Oskol omezením rychlosti na 30 kilometrů za hodinu, možnostmi zklidnění průtahu městem od Milíčova náměstí k silničnímu mostu přes řeku Moravu. Řeší i varianty pro cyklodopravu přes silniční most, ulice 17. listopadu, Obvodová, Hulínská a Vejvanovského či možné cyklopruhy přes náměstí Míru a v ulici U Rejdiště.

Více zde: http://kolemkm.cz/kromeriz-ma-hotovy-plan-udrzitelne-mestske-mobility/


5. Dopravní situace ve Vodní ulici + nová cykloopatření v roce 2020

Na podzim 2019 jsme se dozvěděli o toho času chystaném zákazu vjezdu cyklistů do Vodní ulice, který měl být realizován do konce listopadu. Dovolili jsme si proto za náš spolek k této věci zveřejnit nesouhlasný komentář, který vzbudil poměrně velký ohlas. Jsme rádi, že rada města nakonec přehodnotila svůj původní postoj a své původní rozhodnutí změnila. Dopravní režim ve Vodní ulici zůstane zachován už v původní podobě, v jaké fungoval už před rekonstrukcí.

A protože konec roku nebyl chudý na dobré zprávy, je třeba vyzdvihnout, že na zasedání zastupitelstva města bylo odsouhlaseno zařazení částky 1.100.000 Kč do rozpočtu města na rok 2020 za účelem realizace návrhu změn dopravního značení v cyklodopravě. Toto je opravdu významný krok, protože v samostatné rozpočtové kapitole jsou prostředky vyhrazeny úplně poprvé. Vypadá to, že rok 2020 bude rok plný zvratů!

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..