Nový trik policie: v převleku za cyklisty kontroluje řidiče

Cyklistů na silnicích každým rokem přibývá a jsou to právě oni, kdo je na silnici nejzranitelnější. Policie se jim proto vydala na pomoc a hlídá, zda jsou vůči nim řidiči dostatečně ohleduplní.

Policista v uniformě a označeném autě se nejspíš na silnici brzy stane velkou vzácností. Silnice křižují maskovaná civilní auta, která umí ostatní řidiče nepříjemně zaskočit, a v některých zemích už dokonce policisté k nenápadnému dohledu používají kamiony se skrytými majáky nebo rovnou služební autobusy. Řada těchto metod se postupně dostává i do našich končin, a tak se možná brzy dočkáme i maskovaných cyklistů, podobně jako nyní lidé v Británii.

Za ohrožení cyklisty tvrdý trest

V Česku se nestává často, že by vám příslušníci policie dali pokutu za přestupek, kterého se dopustíte vlivem příliš blízké jízdy kolem cyklisty. V našem zákoně tato vzdálenost není přesně definovaná a ustanovení o předjíždění cyklistů se omezuje pouze na upozornění o dostatečné šířce vozovky, která postačuje k bezpečnému předjetí, a povinnosti použít směrová světla. Na cyklisty si u nás pořád teprve zvykáme a vzájemné soužití na silnici policisté zkrátka moc neřeší, i když jistě dříve či později začnou – stejně jako se konečně začali zabývat třeba jízdou v levém pruhu.

Situace ve Velké Británii je ale docela jiná. Zákony zde pevně stanovují vzdálenost pro objetí minimálně 1,5 metru, přičemž cyklista by se měl od kraje vozovky pohybovat v bezpečné vzdálenosti 0,75 metru. To znamená, že když chcete předjet cyklistu, měli byste podle zákona svůj vůz řídit minimálně ve vzdálenosti 2,25 metru od svého kraje vozovky. Jinými slovy tak, aby se mezi krajnici a váš vůz vešel ještě jeden středně velký kamion.

Vzdálenost vůči cyklistům ve VB
Vzdálenost vůči cyklistům ve VB
West Midlands Police

Jenomže to se často neděje. Policisté se proto danou skutečnost rozhodli změnit, přičemž shodili uniformy, nasadili sportovní oblečení a v přestrojení za obyčejné cyklisty křižují městké a příměstské oblasti Velké Británie, kde pomocí kamer na helmě natáčejí chování okolních řidičů. Akce britské policie se v doslovném překladu jmenuje „ochrana cyklistů před blízkými předjetími“ a rozhodně přináší ovoce.

Ohleduplnost nestojí nic

O incidenty totiž není nouze. Přibližme si jeden, který se stal tento týden při ranní špičce v Birminghamu. Skupinka cyklistů stojí na světelné křižovatce a čeká, než padne zelená. Vedle cyklistů se nachází i bílý náklaďák, který se zanedlouho připlete do smrtelně nebezpečného incidentu.

Padá zelená, cyklisté se rozjíždějí. Průjezd za křižovatkou je ale příliš úzký na to, aby se tudy bezpečně protáhl jak široký kamion, tak cyklisté. V souboji sil je ale jasné, kdo má navrch. Nic netušící (a bohužel i nedostatečně pozorný) řidič kamionu tak jednoho z projíždějících cyklistů doslova nabral na bok kamionu. Muž celý střet jako zázrakem ustál, přičemž obrubník, který by zcela jistě znamenal pád na zem, minul jen o vlásek. Celý incident však byl deailně zdokumentován a nepozorný řidič kamionu se tak stal jedním z prvních, který byl za jízdu ohrožující cyklisty pokutován. Ostatně podívejte se na celé video sami.

Pravda, nikomu se nic nestalo a cyklista je jen trochu vyděšený, i když podle výrazu a pohybů těla si z toho ani moc nedělá. Vše ale mohlo dopadnout i hůř. Druhé video níže zachycuje důsledky dalšího střetu kamionu s cyklistou, a přestože se nejedná o vyloženě fatální incident, je v něm jasně vidět, že cyklisty dělí od smrti mnohdy jen pár centimetrů. Pokud tedy předjíždíte cyklistu, věnujte mu těch pár sekund až do chvíle, než bude předjetí bezpečné. Ochráníte tím nejen jeho zdraví , ale i sebe před případným vězením.

Zdroj: http://autosalon.iprima.cz/novinky/novy-trik-policie-v-prevleku-za-cyklisty-kontroluje-chovani-ridicu

 

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..