Radnice vystaví návrhy účastníků soutěže na nový územní plán Kroměříže

Radnice vystaví návrhy účastníků soutěže na nový územní plán Kroměříže. Vernisáž se uskuteční ve středu 2. května v 15:00 ve foyer historické budovy městského úřadu na Velkém náměstí. „Jsem rád, že jsme se konečně posunuli, že můžeme návrhy územního plánu ukázat veřejnosti a rozhodnout o tom, kdo bude nový územní plán zpracovávat,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

První cenu a 300.000 korun získal návrh Michala Dvořáka, Ivana Gogoláka, Lukáše Grasseho a Petra Malého, druhou cenu a 200.000 korun návrh Mojmíra Kyselky a Pavla Řiháka. Třetí cena udělena nebyla. Návrh společnosti ARCHTEAM územní plánování získal odměnu 80.000 korun.

Územní plán je základní koncepční dokument města. Mimo jiné říká, kde se smí stavět, případně co a za jakých podmínek, kde třeba lze stavět byty a kde průmyslové objekty. Stanovuje ale například i podmínky pro už postavené stavby a navrhuje v krajině místa pro ochranu rostlin a živočichů. Územní plán tak vytváří podmínky pro rozvoj města. Jeho tvorba trvá zhruba tři roky. Územní plán je pro majitele pozemku prvním, s čím musí uvést do souladu svůj záměr. Předchází tak územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení.

Kroměřížské zastupitelstvo schválilo pořízení nového územního plánu už v březnu roku 2011. “V minulém volebním období se však už nic dalšího neudělalo,“ připomněl místostarosta Pavel Motyčka. Stávající koalice schválila zadání územního plánu v září 2015, radní pak v únoru roku 2016 schválili veřejnou zakázku na realizaci územního plánu. V dubnu 2016 ale zakázku zrušili, neboť žádná nabídka nevyhověla požadavkům. Rada tak v červenci téhož roku vyhlásila soutěž o návrh územního plánu.

V prosinci 2016 porota anonymně určila pořadí tří soutěžících, které poté schválili radní. Prvním dvěma soutěžícím byla udělena cena, třetímu odměna. O zakázce město chtělo jednat s oceněnými účastníky soutěže. Odměněný soutěžící, společnost ARCHTEAM územní plánování, však podal námitky proti rozhodnutí a poté i podnět na zahájení správního řízení k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Na základě rozhodnutí ÚOHS pak město své rozhodnutí zrušilo. Loni v červenci ale radní schválili stejné pořadí soutěžících jako v prosinci 2016. ARCHTEAM územní plánování však podal námitky a podnět k ÚOHS znovu a úřad následně vydal rozhodnutí o zrušení soutěže. Město však proti jeho rozhodnutí podalo rozklad, na jehož základě ale předseda ÚOHS na konci ledna 2018 rozhodnutí svého úřadu zrušil a vrátil mu věc k novému projednání.

ÚOHS poté správní řízení zastavil a také zrušil dříve vydané předběžné opatření, které městu zakazovalo činit jakékoliv kroky ve veřejné soutěži o návrh územního plánu. Radnice nyní může ve veřejné soutěži pokračovat. Bude jednat s účastníky soutěže, kteří skončili na prvním a druhém místě. Vyzve je, aby podali cenovou nabídku a aby případně doložili další podklady požadované v rámci jednacího řízení bez uveřejnění. Následně městská rada rozhodne o tom, který z uchazečů zpracuje nový územní plán města Kroměříže.

Město ho podle novely stavebního zákona musí mít do 1. ledna 2023. Zahrne do něj i požadavky občanů a firem na změnu územního plánu, kterých radnice eviduje zhruba 90.

Zdroj: http://www.mesto-kromeriz.cz/zpravodaj/tiskove-zpravy/radnice-vystavi-navrhy-ucastniku-souteze-na-novy-uzemni-plan-kromerize/

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..