Ochrana vody a nové cyklostezky. Lidé rozdali úkoly, na řadě je radnice

Město Kroměříž v posledních měsících vytvořilo například legální graffiti stěnu, postaralo se o rozšiřování zeleně na sídlišti Oskol, navýšilo finanční injekce do místního sportu a mnohé další. To všechno jsou přání a priority obyvatel z roku 2018.

Radnice v Kroměříži. Ilustrační foto

Svým voleným zástupcům je definovali loni na již tradiční besedě. I letos se dostane podobný seznam do rukou vedení města.

Z letošní debaty, která se konala v prostorách Domu kultury, vzešlo hned 12 priorit. Zda si přání svých občanů vezme radnice k srdci a bude některým z nich věnovat prostor ukáže čas.

Překážky brzdí realizaci

Místostarostka Daniela Hebnarová uvedla, že se nejedná o žádné jednoduché úkoly.

„Strašně ráda bych vytvořila relaxační zónu u Bágráku. Ale je zde problém kvůli tomu, že se pohybujeme v povodňové zóně,“ reagovala Hebnarová na jednu ze zvolených priorit, při níž lidé volají po relaxační a sportovní zóně vybudované kolem břehů Bágráku.

Obdobně se místostarostka vyjádřila k úpravě komunikace na křižovatce Havlíčkovy a Albertovy ulice.

„Některé záležitosti stojí nebo probíhají pomalu kvůli tomu, že se jedná o krajský majetek. V tomto případě do průběhu nemůžeme nijak zvlášť zasahovat,“ snažila se obhájit činnost radnice.

Ochrana vody a nové cyklostezky

Absolutním vítězem, z hlediska všech navržených priorit, se stal úkol provádět opatření pro zadržování vody v krajině. Dále si lidé žádají vytvoření cyklostezek mimo hlavní komunikace, navržení řešení likvidace odpadů po roce 2025, časové omezení hlasitých produkcí u kulturních akcí a další.

„Trochu mě mrzí, že si lidé nezvolili věci, které jsou reálně proveditelné během jednoho roku. Abychom si mohli za rok, až se znovu potkáme, říct, co se nám povedlo a co nikoliv,“ vyjádřila své zklamání Hebnarová.

„Ale jsou to náměty a nápady, se kterými budeme pracovat. Jen se obávám, že lidé neuvidí požadovaný výsledek hned během roku dvou,“ sdělila Deníku místostarostka, která v samotném úvodu besedy hovořila o plnění úkolů z loňska.

Většinu z nich město dokázalo buď splnit, nebo se postupně naplňují. Ať šlo o již zmíněnou legální graffiti stěnu, podporu nemocnice a další. Jen v některých případech město selhalo. Jednalo se například o zvýšení počtu parkovacích míst na ulici Spáčilova.

Místostarostka se nechala slyšet, že v této záležitosti nemohou lidé očekávat změnu ani v následujících letech. Jako jeden z důvodů uvedla Daniela Hebnarová snahu uchovat alespoň „tu trochu zeleně, kterou máme“.

Požadavky veřejnosti

1) provádět opatření pro zadržení vody v krajině

2) cyklostezky ve městě mimo hlavní komunikace

3) řešení likvidace odpadů po roce 2025

4) časové omezení hlasitých produkcí u kulturních akcí

5) setkání s drobnými živnostníky

6) veřejný přehled investic města – měsíčně

7) křižovatka Havlíčkova x Albertova

8) Bágrák – vybudovat rekreační a sportovní zónu

9) podpora města pro mezigenerační soužití

10) Zřídit obecní hospodu

11) Nová pobytová služba pro seniory

12) Nový turistický portál – web

Obyvatelé Kroměříže mohou na internetových stránkách radnice hlasovat o deseti prioritách města. Vybírat mohou z návrhů, které vyplynuly z veřejného fóra konaného minulý týden, nebo mohou napsat do volné kolonky i jiný problém. Anketa končí v pátek 17. května v 12:00.

Anketa je na adrese https://forms.gle/7GbWUottVKMJ56QMA


Zdroj: https://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/obecni-hospoda-i-uprava-bagraku-lide-rozdali-ukoly-na-rade-je-radnice-80190414.html?fbclid=IwAR3qDRklcYqbO5DxnLRxe5t0Ye3rwcxtZ9u8sV4Nfv_o56Eocb9ENyTwNVM

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..