Kroměříž se zapojí do Evropského týdne mobility

Kroměříž se zapojí do Evropského týdne mobility i novou akcí S vláčkem o závod

Kroměříž se i v letošním roce zapojí do osvětové kampaně Evropský týden mobility. Město nově pořádá akci S vláčkem o závod, která se uskuteční 16. září a která nabídne atraktivní program pro děti v čele s prezentací historického motoráčku Hurvínek. Obyvatelé Kroměříže se od pátku 15. září mohou těšit i na cyklojízdy, pěší vycházku, humanitární akci Běh naděje či na cestovatelskou besedu.

„Kroměříž se do Evropského týdne mobility zapojuje pravidelně. Rostoucí automobilová doprava ve městech tíží i naše město, velkým problémem je nedostatek parkovacích míst. Rádi bychom přispěli k tomu, aby lidé v případech, kdy nutně nepotřebují jezdit autem, raději využili městskou hromadnou dopravu nebo aby udělali zároveň něco pro své zdraví a jezdili po městě na kole či chodili pěšky,“ uvedl starosta Jaroslav Němec, který nad Evropským týdnem mobility v Kroměříži spolu s poslankyní Evropského parlamentu Olgou Sehnalovou převzal záštitu.

Akce začne v pátek 15. září večerní cyklojízdou do Záhlinic, sraz je v 18:30 na Velkém náměstí. V sobotu v 10:00 začne S vláčkem o závod. „V nákladovém prostoru železniční stanice děti budou moci na jízdním kole poměřit svou rychlost s historickým vláčkem. Připraveny budou i další zábavné úkoly. Děti si budou moci prohlédnout i historický autobus Škoda 706 RTO,“ popsal cyklokoordinátor radnice Viliam Staněk. Akci spolupořádají i spolky Kroměřížská dráha a Kolem KM.

V sobotu 16. září v 9:30 mohou zájemci z Velkého náměstí vyrazit na cyklojízdu do hřebčína v Napajedlech. Po cyklostezce dojedou do Otrokovic, odtud pak vyrazí výletní lodí po Baťově kanálu do Napajedel. Zpět se pojede opět lodí do Otrokovic a na kole do Kroměříže. Na neděli 17. září je plánována vycházka kolem Šlajzy s povídáním o rybách a rybářích, sraz je v 13:00 ve Velkém náměstí. Na akci se podílí Moravský rybářský svaz Kroměříž.

Jedním z vrcholů Evropského týdne mobility bude ve středu 20. září Den bez aut s Českým červeným křížem, který od 8:00 na dětském dopravním hřišti připravil vzdělávací akci pro žáky 5. tříd kroměřížských základních škol. Ve stejný den se koná humanitární akce Běh naděje na podporu nemocných rakovinou, sraz je v 13:00 na Hanáckém náměstí. Pro děti je připraveno zábavné odpoledne se sportovními disciplínami.

Ve čtvrtek 21. září bude v konferenčním sále Knihovny Kroměřížska připravena beseda Kodaní na kole, na které Martin Posolda přiblíží, jak se žije ve městě přátelském k životnímu prostředí. Začátek je v 16:30. Akce k Evropskému týdnu mobility uzavře ve čtvrtek 28. září charitativní pochod Podzámeckou zahradou na podporu dětí s cystickou fibrózou. Registrace je od 9:00 na piknikové louce v Podzámecké zahradě.

Evropský týden mobility chce upozornit veřejnost na problémy s narůstající automobilovou dopravou, která má negativní vliv na životní prostředí ve městech a zabírá v ulicích stále více místa. Kampaň se proto zaměřuje na propagaci udržitelných druhů dopravy. Kroměříž se jí letos účastní pošestnácté.

Zdroj: http://www.mesto-kromeriz.cz/zpravodaj/tiskove-zpravy/kromeriz-se-zapoji-do-evropskeho-tydne-mobility-i-novou-akci-s-vlackem-o-zavod/

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..