Evropský týden mobility v Kroměříži vyvrcholí Dnem bez aut

Kroměříž se i v letošním roce zapojí do osvětové kampaně Evropský týden mobility. Obyvatelé i návštěvníci města se od pátku 13. září mohou těšit na řadu aktivit. Akce vyvrcholí v pátek 20. září Dnem bez aut. Kroměříž se do Evropského týdne mobility zapojuje pravidelně. „Snažíme se motivovat obyvatele města k tomu, aby dali šanci alternativní dopravě. Aby místo jízdy automobilem jezdili do práce na kole nebo chodili pěšky,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Evropský týden mobility zahájí v pátek 13. září večerní cyklojízda z Kroměříže do Záhlinic. Start je v 18:45, pořadatelem je spolek Kolem KM. Týden mobility bude pokračovat o den později od 10:00 do 16:00 „závoděním s vláčkem“. „Stejně jako v minulých letech bude v nákladním obvodu železniční stanice připravena lokomotiva Prasátko, aby si s ní mohli změřit síly odvážlivci všech věkových kategorií na kolech a koloběžkách,“ řekla projektová manažerka radnice Iveta Mišurcová. Akce S vláčkem o závod se na kroměřížském vlakovém nádraží uskuteční potřetí. Pořádají ji spolky Kroměřížská dráha a Kolem KM za podpory města Kroměříže a Českých drah.

V pondělí 16. září se zájemci mohou vydat do Knihovny Kroměřížska na cestovatelskou přednášku Jakuba Vengláře nazvanou Půl roku na cestě a jak se z toho nepodělat. Ve středu 18. září se na Hanáckém náměstí pod vedením sokolů uskuteční Běh naděje a Sokolení – zábavné sportovní odpoledne pro děti. Ve stejný den si na dopravním hřišti páťáci z kroměřížských základních škol zopakují, jak poskytovat první pomoc a jak se chovat v silničním provozu, a to na akci Den bez aut s Českým červeným křížem.

Hlavní akcí týdenního programu bude 20. září zmíněný Den bez aut na Velkém náměstí, který nabídne odpolední atraktivní program pro malé i velké na téma bezpečnost v dopravě. „Návštěvníci se mohou těšit na různé atrakce, jako jsou simulátor nárazu, simulátor přetočení vozidla na střechu, závodní simulátory, dětské dopravní hřiště, dráha s alko brýlemi či skákací hrad. Na místě budou také instruktoři první pomoci z Českého červeného kříže. Po celý den 20. září bude navíc v Kroměříži městská hromadná doprava zdarma,“ popsala Hebnarová.

Evropský týden mobility letos zakončí 21. září cyklojízda Olgy Sehnalové z Kroměříže do lomu v Kurovicích. Sraz účastníků je na Velkém náměstí v 8:30, odjezd je o půl hodiny později. „Většina akcí kampaně Evropský týden mobility je spolufinancována z Evropského sociálního fondu prostřednictvím projektu Rozvoj metody kvality řízení místní Agenda 21 v Kroměříži,“ doplnila Mišurcová.

Evropský týden mobility chce upozornit veřejnost na problémy s narůstající automobilovou dopravou, která má negativní vliv na životní prostředí ve městech a zabírá v ulicích stále více místa. Kampaň se proto zaměřuje na propagaci udržitelných druhů dopravy. Kroměříž se jí letos účastní poosmnácté. Letošní ročník chce podpořit nejpřirozenější lidský pohyb – chůzi.

Zdroj: https://www.mesto-kromeriz.cz/aktuality/tiskove-zpravy/evropsky-tyden-mobility-v-kromerizi-vyvrcholi-dnem-bez-aut-1/

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..