Češi vlastní dvakrát více osobních aut než před čtvrt stoletím

Češi vlastní dvakrát více osobních aut než před čtvrt stoletím. Jejich počet přesáhl 5,3 milionů.

Počet osobních aut na tuzemských silnicích se od vzniku České republiky v roce 1993 více než zdvojnásobil na loňských 5,3 milionu vozů. Vyplývá to z údajů Centrálního registru vozidel ke konci září 2016.

Celkově bylo podle nezávislého analytika Antonína Šípka od začátku roku 1993 zaregistrováno 6,85 milionu osobních aut. Z toho 1,66 milionu si lidé koupili od domácích značek, 2,04 milionu jako nové z dovozu a 3,15 milionu tvořily dovezené ojetiny. Rozdíl mezi celkovým počtem zaregistrovaných vozů a vozovým parkem tvoří automobily vyřazené z registru.

Obměna vozového parku přesáhla v loňském roce pět procent, a byla tak vedle roku 1997 druhá nejvyšší v historii. “Zatím ale nedošlo k žádoucímu snížení průměrného věku osobních automobilů v ČR. Průměrné stáří stále přesahuje 14 let,” podotkl Šípek. Důvodem je růst dovozu přestárlých ojetin ze zahraničí a nízký počet vyřazovaných aut z provozu.

Registrace nových osobních aut se loni zvýšily o 12,5 procenta na rekordních 259 693 vozů. Z toho téměř třetina připadla na domácí automobilku Škoda Auto. Kompletní žebříček nejprodávanějších nových osobních vozů si prohlédněte zde.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Autor příspěvku: Admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..